Πέμπτη, 8 Οκτωβρίου 2020

Ένας νέος θεσμός γεννήθηκε ……ο αγώνας δρόμου Κορυφής «Μαρωνείας Ανάβασις»

 


Με μεγάλη επιτυχία και με την τήρηση όλων των υγειονομικών πρωτοκόλλων ο ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ και ο σύλλογος γυναικών Μαρωνείας η «Ιππαρχία» πραγματοποίησαν τον πρώτο αγώνα κορυφής σε όλη τη Θράκη με την ονομασία Μαρωνείας Ανάβασις.

Αθλητές και αθλήτριες από όλη τη Βόρεια Ελλάδα ταξίδεψαν στο πανέμορφο αλλά και ιστορικό χώρο του χωριού Μαρώνεια, ζώντας μία μοναδική εμπειρία στον αγώνα των 3800m κορυφής, με 180 μέτρα υψομετρική διαφορά και αρκετή δυσκολία.

Παρόλα αυτά όλοι οι 90 συμμετέχοντες (σε δύο αγώνες των 45 ατόμων με 1,5 ώρα διαφορά μεταξύ τους) τερμάτισαν με επιτυχία, ενώ 1ος άντρας στην γενική κατάταξη ήταν ο Νίκος Λαφτσίδης από την Καβάλα και 1η γυναίκα η Λίτσα Γιαλαματζή από την Αλεξ/πολη, στους οποίους απονεμήθηκαν κύπελλα νικητών.

Οι τρεις πρώτοι νικητές κάθε ηλικιακής κατηγορίας, βραβεύθηκαν με μετάλλιο νικητή, ενώ σε όλους τους συμμετέχοντες δόθηκε το μετάλλιο του αγώνα και ένα πανέμορφο φουλάρι λαιμού.

Οι κυρίες του συλλόγου γυναικών Μαρώνειας η «Ιππαρχία» στο τέλος του αγώνα κέρασαν τοπικά εδέσματα σε όλους τους δρομείς αλλά και βοήθησαν τα μέγιστα με την παρουσία εθελοντών του συλλόγου. Η Ελληνική Αστυνομία ήταν εκεί με τρία περιπολικά και άνδρες, όπως και ο σύλλογος Μοτοσυκλετιστών Κομοτηνής με μηχανές, αλλά και ο Ελληνικός Ερυθρός Σταυρός τμήμα Κομοτηνής, με ασθενοφόρο και διασώστες, οι οποίοι βοήθησαν καθοριστικά στην ασφάλεια του αγώνα.

Τέλος μεγάλη και  ουσιαστική ήταν η βοήθεια των χορηγών στην επιτυχία της διοργάνωσης. Αναλυτικά οι μεγάλοι χορηγοί, ήταν τακαταστήματα,  V15.gr Outdoor Shop και Mateossian jeans, και υποστηριχτές του αγώνα οι επιχειρήσεις: Class Drive Αμαξόπουλος Ανδρέας, Ζαχαροπλαστείο Κωνσταντίνου, Ψύξη-Θέρμανση Βεζυργιαννίδης, το καφέ AWAY THE NEW ERA, ταβέρνα ο ΣΤΡΑΤΟΣ, η εταιρεία Malamidis.GR .

Το ράδιο Δίαυλος 92,4 , ήταν χορηγός επικοινωνίας και είχε την επιμέλεια του φωτογραφικού υλικού του αγώνα.

Την γενική επιμέλεια του αγώνα είχε το Δίκτυο Ορφέας και η ΝΝ Διαφημιστική.

Ένας νέος δρομικός θεσμός  γεννήθηκε στη Μαρώνεια  με του δρομείς που συμμετείχαν να δίνουν ραντεβού για την επόμενη χρονιά.

                                                ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ ΜΑΡΩΝΕΙΑΣ ΑΝΑΒΑΣΙΣ                                            

                                                ΑΓΩΝΑΣ 3850Μ                                               

                        ΓΕΝΙΚΗ ΚΑΤΑΤΑΞΗ                                                                                  

1ος         15.26     314         ΛΑΦΤΣΙΔΗΣ        ΝΙΚΟΛΑΟΣ          ΚΑΒΑΛΑ               OSB_ENDURANCE_TEAM

           19.38     305         ΓΙΑΛΑΜΑΤΖΗ     ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ           ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       ΛΥΚΟΙ ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ

                                                                                               

                                                ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 30-39                                            

1ος         15.26     314         ΛΑΦΤΣΙΔΗΣ        ΝΙΚΟΛΑΟΣ          ΚΑΒΑΛΑ               OSB_ENDURANCE_TEAM

2ος         15.49     313         ΜΠΕΚΑΣ              ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ          ΞΑΝΘΗ OSB_Endurance_Team

3ος         16.32     306         ΔΕΛΗΣ  ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ  ΣΟΥΦΛΙ                ΛΎΚΟΙ ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ

                18.24     322         ΛΑΤΑΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ     ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ      

                18.34     321         ΠΟΛΥΧΡΟΝΙΔΗΣ               ΜΙΧΑΗΛ               ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       Λυκοι Κεχαγιογλου

                18.41     315         ΤΣΑΚΙΡΗΣ            ΜΑΡΚΟΣ              ΚΑΒΑΛΑ               OSB ENDURANCE TEAM

           19.38     305         ΓΙΑΛΑΜΑΤΖΗ     ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ           ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       ΛΥΚΟΙ ΚΕΧΑΓΙΟΓΛΟΥ

                20.28     316         ΠΑΝΤΟΣ               ΔΗΜΗΤΡΗΣ        ΞΑΝΘΗ XANTHI RUNNERS

           21.12     307         ΜΠΛΟΥΚΟΥ        ΔΕΣΠΟΙΝΑ          ΚΑΒΑΛΑ               OSB endurance team

                21.12     308         ΤΟΜΠΟΥΔΗΣ     ΓΕΩΡΓΙΟΣ             ΚΑΒΑΛΑ              

           22.20     311         ΑΣΛΑΝΟΓΛΟΥ   ΚΑΙΣΑΡΙΑΝΗ      ΚΑΒΑΛΑ               OSB_ENDURANCE_TEAM

                22.37     310         ΠΕΤΡΙΔΗΣ            ΤΡΙΑΝΤΑΦΥΛΛΟΣ            ΞΑΝΘΗ

                23.23     323         ΜΑΤΖΑΡΗΣ         ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ       ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ      

                24.45     303         ΤΥΡΜΑΚΗ            ΕΛΕΝΗ  ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ

                24.53     309         ΠΕΤΡΙΔΗΣ            ΝΙΚΟΛΑΟΣ          ΞΑΝΘΗ

                24.57     312         ΠΑΠΑΔΟΥΔΗΣ   ΓΕΩΡΓΙΟΣ             ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       Λυκοι Κεχαγιογλου

                26.43     317         ΤΟΡΟΣΙΑΝ          ΑΡΜΑΝ                ΚΟΜΟΤΗΝΗ      

                30.10     320         ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ           ΘΕΟΔΩΡΟΣ        ΚΑΒΑΛΑ              

                30.46     319         ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ           ΕΛΕΝΗ  ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ     

                32.04     328         ΜΥΛΟΠΟΥΛΟΥ  ΖΑΧΑΡΟΥΛΑ       ΚΑΒΑΛΑ               MISSION IMPOSSIBLE TEAM

                32.15     318         ΝΑΚΟΣ ΣΠΥΡΙΔΩΝ           ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ     

                35.14     302         ΚΥΡΓΙΔΟΥ            ΡΕΝΑ     ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ

                35.52     325         ΚΟΝΤΙΔΟΥ          ΔΗΜΗΤΡΑ           ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ      

                36.03     324         ΜΗΤΣΙΚΑ             ΔΗΜΗΤΡΑ           ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ      

                39.34     327         ΚΑΛΟΥΔΗΣ         ΠΟΛΥΜΕΡΟΣ     ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ      

                39.56     326         ΔΑΛΑΤΣΗ            ΣΟΦΙΑ                 

                41.29     301         ΤΣΙΚΡΙΚΑΣ           ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ          ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ         Orestiada stihl  running team

                49.46     304         ΚΩΣΤΑΚΙΔΟΥ      ΜΑΡΙA  ΞΑΝΘΗ

                                                                                               

                                                ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 40-49                                            

1ος         16.25     420         ΤΣΙΑΝΤΖΗΣ          ΚΩΝ/ΝΟΣ            ΠΥΛΑΙΑ ΘΕΣ.     

2ος         16.56     416         ΔΙΑΜΑΝΤΑΚΗΣ ΠΑΝΑΓΙΏΤΗΣ     ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ

3ος         16.59     430         ΓΚΑΤΖΙΟΣ             ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ      ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ

                17.38     409         ΚΑΜΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ             ΠΑΡΗΣ  ΚΟΜΟΤΗΝΗ       NikolaidisMarathonTeam

                18.06     413         ΣΑΡΙΤΣΙΩΤΗΣ      ΝΙΚΟΛΑΟΣ          ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ      

                18.28     404         ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ         ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ          ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       ΟΚΑ ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΚΑΒΑΛΑΣ

                18.56     417         ΚΩΣΤΕΛΙΔΗΣ      ΕΛΕΥΘΕΡΙΟΣ       ΞΑΝΘΗ CLAIN MAIN RUNNERS

                20.02     421         ΜΠΟΥΡΗΣ           ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ      ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ        

                20.19     428         ΑΜΑΞΟΠΟΥΛΟΣ               ΑΝΔΡΕΑΣ            ΚΟΜΟΤΗΝΗ       RODOPI RUNNERS

                20.19     429         ΚΟΪΤΣΙΔΗΣ          ΧΡΗΣΤΟΣ             ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ      

                21.12     403         ΤΣΙΠΗΣ  ΓΕΩΡΓΙΟΣ             ΚΟΜΟΤΗΝΗ      

                21.44     407         ΑΝΔΡΕΑΔΗΣ      ΧΡΗΣΤΟΣ             ΚΑΒΑΛΑ               Mission impossible team

                22.06     411         ΦΩΤΙΑΔΗΣ          ΣΙΔΕΡΗΣ               ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ         ΣΥΛ. ΔΡΟΜΕΩΝ ΟΡΕΣΤΙΑΔ.

           22.09     412         ΒΑΒΛΑ  ΣΤΕΛΛΑ                ΚΡΗΝΙΔΕΣ          

           22.10     427         ΣΤΕΡΓΙΟΥ             ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΑ     ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ

                22.16     415         ΚΑΡΑΤΣΙΟΒΑΛΗΣ             ΒΑΣΙΛΗΣ              ΧΑΛΚΙΔΙΚΗ        

                23.01     422         ΔΕΛΗΓΙΑΝΝΗΣ  ΒΑΣΙΛΗΣ              ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ         Orestiada stihl  running team

           23.18     418         ΣΤΑΘΗ  ΟΥΡΑΝΙΑ             ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ

                23.47     424         ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΥ               ΚΩΝ/ΝΟΣ            ΚΟΜΟΤΗΝΗ       RODOPI RUNNERS

                23.48     423         ΠΟΡΝΑΛΗ           ΚΑΤΕΡΊΝΑ           ΞΑΝΘΗ XANTHI RUNNERS

                25.38     410         ΓΡΑΜΜΕΝΙΔΗΣ                ΧΡΗΣΤΟΣ             ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ         ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜ.ΟΡΕΣΤΙΑΔ.

                28.59     405         ΣΑΜΟΥΗΛΙΔΗΣ ΣΤΕΛΙΟΣ               ΚΑΒΑΛΑ               MISSION IMPOSSIBLE TEAM

                31.21     401         ΓΡΗΓΟΡΙΑΔΟΥ   ΜΑΡΓΑΡΙΤΑ        ΚΟΜΟΤΗΝΗ      

                34.16     414         ΤΣΑΚΜΑΚΗΣ      ΧΡΗΣΤΟΣ             ΚΟΜΟΤΗΝΗ      

                40.23     425         ΓΚΟΤΖΑΜΑΝΗ   ΑΛΕΞΑΝΔΡΑ      ΚΟΜΟΤΗΝΗ      

                40.24     426         ΠΡΑΦΤΣΙΩΤΗ     ΜΑΡΙΑ  ΞΑΝΘΗ XANTH IRUNNERS

                40.27     402         ΤΣΙΡΙΜΩΝΑ        ΕΥΦΡΟΣΥΝΗ       ΚΟΜΟΤΗΝΗ      

                                                                                               

                                                ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 50-59                                            

1ος         19.39     502         ΕΛΑΦΡΟΣ            ΜΙΧΑΗΛ               ΞΑΝΘΗ ULTIMA THULE

2ος         19.50     507         ΓΚΟΥΤΖΑΚΗΣ      ΝΑΟΥΜ                ΛΥΔΙΑ ΚΑΒ.        

                22.09     504         ΜΕΡΚΟΎΡΗΣ      ΝΙΚΟΛΑΟΣ          ΞΑΝΘΗ Clain main xanthi runners

                23.28     517         ΜΙΧΑΛΟΓΛΟΥ    ΜΗΝΑΣ                ΞΑΝΘΗ XANTHI RUNNERS/CLAIN MAIN

                23.45     503         ΠΑΡΔΑΛΟΣ         ΙΩΑΚΕΙΜ              ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ      

                23.54     514         ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΙΔΗΣ           ΙΩΑΝΝΗΣ            ΞΑΝΘΗ

                24.26     501         ΑΘΑΝΑΣΙΟΥ       ΣΩΤΗΡΗΣ             ΞΑΝΘΗ Clain Main Xanthi Runners

           24.33     523         ΧΡΥΣΟΣΤΟΜΙΔΟΥ            ΕΥΛΑΜΠΙΑ          ΔΡΑΜΑ               

                24.46     521         ΖΑΖΟΠΟΥΛΟΣ    ΠΟΛΥΚΑΡΠΟΣ   ΞΑΝΘΗ

3ος         24.58     508         ΑΝΔΡΟΝΙΚΙΔΗΣ                ΚΩΝ/ΝΟΣ            ΚΑΒΑΛΑ               ΣΧΟ ΚΑΒΑΛΑΣ

                26.15     506         ΛΑΔΟΠΟΥΛΟΣ  ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ     ΜΑΡΩΝΕΙΑ        

                26.45     520         ΝΤΟΣΚΑΣ             ΦΙΛΙΠΠΟΣ           ΞΑΝΘΗ CLAlN MAIN RUNNERS

                27.15     505         ΚΑΖΑΚΗΣ             ΘΟΔΩΡΗΣ           ΚΟΜΟΤΗΝΗ       RODOPI RUNNERS

                27.39     513         ΜΑΥΡΟΠΟΥΛΟΣ               ΝΙΚΟΛΑΟΣ          ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ       ΔΡΟΜΕΑΣ ΘΡΑΚΗΣ

                28.11     522         ΝΑΝΟΣ ΘΕΟΧΑΡΗΣ         ΚΑΒΑΛΑ               Mission impossible team

                29.31     509         ΚΑΛΟΓΕΡΟΠΟΥΛΟΣ        ΠΕΤΡΟΣ                ΘΕΣ/ΝΙΚΗ           

2η           32.52     519         ΒΑΡΕΛΑ               ΕΥΘΑΛΙΑ              ΚΟΜΟΤΗΝΗ       SCIENCETRAINING.GR

                35.42     511         ΚΑΡΑΜΑΝΛΙΔΗΣ             ΣΤΑΥΡΟΣ              ΘΕΣ/ΝΙΚΗ            IDEART DESIGN

                39.20     515         ΠΑΠΑΔΗΜΗΤΡΙΟΥ           ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ      ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒ.               

           39.20     516         ΝΑΚΟΥ ΚΩΝ/ΝΑ              ΠΕΡΑΜΟΣ ΚΑΒ.               

                42.56     510         ΤΣΑΚΜΑΚΗ         ΚΑΤΕΡΙΝΑ           ΘΕΣ/ΝΙΚΗ           

                                                                                               

                                                ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 60-69                                            

1ος         18.42     603         ΑΓΓΕΛΟΠΟΥΛΟΣ               ΜΙΧΑΛΗΣ            ΞΑΝΘΗ

2ος         25.27     604         ΣΥΜΕΩΝΙΔΗΣ    ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ          ΚΟΜΟΤΗΝΗ       RODOPI RUNNERS

3ος         27.13     601         ΤΕΠΕΛΗΣ              ΧΡΗΣΤΟΣ             ΚΟΜΟΤΗΝΗ       RODOPI RUNNERS

3ος         27.13     602         ΤΣΙΟΤΣΙΟΣ           ΚΩΝ/ΝΟΣ            ΟΡΕΣΤΙΑΔΑ         ΣΥΛΛΟΓΟΣ ΔΡΟΜ.ΟΡΕΣΤΙΑΔ.

           35.42     605         ΑΒΡΑΜΙΔΟΥ      ΤΕΡΨΙΧΟΡΗ        ΘΕΣ/ΝΙΚΗ            IDEART DESIGN

                                                                                               

                                                ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 70+                                               

1ος         29.35     620         ΑΛΛΟΙΜΟΝΟΣ  ΓΙΩΡΓΟΣ               ΑΛΕΞ/ΠΟΛΗ      

 

Δεν υπάρχουν σχόλια: